* laikrakstam "Vaduguns"
Laikazīmes. Februāris (Sveču, puteņu, ziemeļvēju mēnesis)
Janvāris, kā to varēja arī gaidīt, pagāja dienvidu puses vēju zīmē. Arī pazīmes dabā, kas jau septembrī vēstīja, ka ziema būs vēlu un pirmais lielākais aukstums varētu atnākt janvāra sākumā, izrādījās gandrīz nekļūdīgas. Likumsakarīgi arī bija pēc tam sekojošie atkušņi. Toties februāris, rādās, būs ar mērenu salu un tuvu savai normai.
2. februāris – Svecaine jeb Grabenīca. Tā ir viena no vēja dienām, bet precīzāk - Ziemeļvēja diena.
Šajā dienā jāpriecājas. Vajag gardi mieloties un no sirds izsmieties. Un noteikti jāļaujas vējam, lai tas izpurina matus un iepūš pakausī…
Ticējumi. Ja ar Sveču dienā tecinātiem
taukiem apsmērē lemešus – šo zemi nerok kurmji un zirgus nekož dunduri. Ja
Sveču diena miglaina – būs lietaina vasara. Ja salta – būs silts maijs un laba
raža. Ja pil pažobeles un silts – būs agrs un jauks pavasaris, bet ja salst –
būs auksts un vēls pavasaris.
Agates diena ir 5. februāris. Diena, kurā mūsu senči pielūdza uguni un arī ticējumi veltīti uguns pielūgsmei.
Ticējumi. Ja Agates dienā spīd saule, tajā
gadā būs daudz ugunsgrēku. Ja snieg - vasarā būs plūdi.
6. februāris – Dārtas diena.
Ticējumi. Ja snieg un putina, būs silta un
lietaina vasara.
24. februāris ir Matīsa diena. Tā ir pirmā kustoņu diena. Šajā dienā dzīvā radība sāk mosties no ziemas miega.
Ticējumi. Ja istabā lido kodes, martā vēl
būs aukstums.
Metenis ir 24. februārī. Šogad tas sakrīt ar Matīsa dienu. Meteni vēl sauc arī par Vastlāvi, Lastavāgu, Miesmeti, Miezmežu... Metenī paslēpies sensenā Jaungada nosaukums. Tas ir arī Jaunā Saules gada sākums. Metenī iebrauc jaunos kumeļus un sievietēm sākās aužamais laiks. Meteņdienas ēdienkartei jābūt tik pat bagātai kā Ziemassvētkos, bet lai augtu gari mati, jāvāra cūkas aste un pupas. Šī diena bija pēdējā, kad vēl gāja budēļos un priecājās, līdz galva gāja riņķī un kājas astotniekā…
Ticējumi. Ja Metenī snieg, būs lietaina un nemīlīga vasara, bet būs bagāts ābolu gads.
25. februāris – Pelnu diena. Sākas Lielais Gavēnis. Pelnu dienā uz laukiem, dārzos jākaisa pelni, lai vasarā kaitēkļi neēd ražu.
Savās piezīmēs atrodu, ka manos vērojumos aukstākais februāris ar mēneša vidējo gaisa temperatūru -15, -17 grādi, bija 1985. gadā. Togad mūsu pusē sniegs vietām bija saputināts līdz pažobelēm. Savukārt vissiltākais laiks februārī bija 1990. un 1989.gadā. Togad pirmie strazdi atgriezās 20., 22.februārī, bet 25.februārī arī cīruļi un ķīvītes. Saulainākās vietās jau 10.februārī uzziedēja arī pirmās sniegpulkstenītes, 25. februārī atradu arī pirmo māllēpes zvaigznīti…
Šā gada februāris, ļoti iespējams, varētu būt aukstāks kā pagājušais janvāris. Ap Svecaini (2. februāris) atnākušais sals, ar lielākiem vai mazākiem pārtraukumiem un ar straujiem kāpumiem un kritumiem, varētu turpināties līdz Pelnu dienai (25. februāris). Ar nelielu sniegu un mēreniem vējiem. Mēneša vidū, pilnmēnesī, iespējams arī stiprs sals, kad vietām temperatūra var nokrist līdz -25 grādu atzīmei. Pirms Matīsa dienas (24.februāris), parasti mainās vēju virzieni, kad valdošos vējus nomaina pretējās puses vēji. Ļoti iespējams, ka mēneša beigās var ieskriet straujš un agrs pavasaris... Bet tas vēl nebūs īstais, jo pēc tam, vēl vismaz mēnesi, līdz Bindum (21. marts), lielākoties valdīs ziemeļvēji. Tie gan putinās, gan prātus jauks...