Vilis Bukšs
*laikrakstam "Vaduguns"
Laika zīmes. Novembris (Dvēseļu, Sala mēnesis)
1. novembris ir Garu diena. Diena, kad Veļi nāk uz savām bijušajām mājām un ieskatās tajās pa logiem, lai redzētu, ko dara dzīvie. Reizēm arī pieklauvē, lai pārliecinātos, vai dzīvie viņas dzird.
Ticējumi. Kādi vēji iepūtīs 1. novembrī, tādi pārsvarā pūtīs līdz Katrīnai (25. novembris). Ja šajā dienā sniegs un sals, tad Svecainē (2. februāris) līs un kusīs. Ja šajā dienā saulains, būs agrs pavasaris.
Dvēseļu diena - 2. novembris. Tai gadā nomirušo dvēseles klīstot apkārt līdz pat Dvēseļu dienai, kad tās paliekamu vietu atrod kapsētā. Dažviet tās klīstot līdz Lūcijām (13. decembris) un salstot, ja grēku nasta ir bijusi pārāk smaga...
Ticējumi. Vējaina Dvēseļu diena sola sniegiem bagātu ziemu. Ja Dvēseļu dienā snieg un putina, tad vairāk mirs gados vecāki cilvēki. Ja vējš un lietus, tad Aizsaulē vairāk aizies vīrieši un gados jaunāki.
Mārtiņi (10. novembris) ir novembra galvenie svētki. Ja Jurģis (23. aprīlis) iezīmēja zemes darbu, pieguļas un ganu laika sākumu, tad Mārtiņi pretēji – visa tā nobeigumu.
Nedēļu, kurā iekrīt Mārtiņdiena, sauc par Mārtiņa nedēļu. Veļu laiks beidzās ar Mārtiņa nedēļas Piektvakaru un sākās Budēļu (Čigānos iešanas) laiks, kas turpinājās līdz pat Metenim. Mājinieki neaicinātos viesus čigānus vienmēr centās godam uzņemt un pamielot, un tas rāda, ka budēļu laiks uzskatāms it kā par Veļu laika turpinājumu.
Ticējumi. Ja Mārtiņos salst – Katrīnas (25. novembris) un Andreji (30. novembris) būs slapji, tajos līs. Ja nedēļā ap Mārtiņiem ir atkušņi – visa ziema būs ar atkušņiem. Ja Mārtiņi ir skaidri – ziemā būs sali, bet kopumā sagaidāms labs gads. Ja ap Mārtiņiem ir skaidras mēness naktis – būs skaidrs siena laiks.
Divas nedēļas pēc Mārtiņiem – 25. novembrī, ir Katrīnas. Arī Katrīnās mēdza iet budēļos. Atšķirīgs bija tas, ka Mārtiņos galvenie čigānos gājēji bija vīrieši, tad Katrīnās – sievietes. Ar Katrīnām sākas Vilku laiks, kad vilki ne tikai iet sētā, bet arī pārtop par cilvēkiem un iet vilkaču sapulcēs.
Ticējumi. Ja Katrīnās līst – Andrejos salst. Ja Katrīnas miglainas – būs silta, mīksta ziema. Ja laikā ap Katrīnām sals – būs silts marts. Ja Katrīnas nedēļā pilns mēness (šogad tā ir) - būs agra ziema un Katrīnās uzkritušais sniegs veidos ziemas garozu.
Mēneša beigās, 30. novembrī, svin Andrejus. Līdz tiem bija jānokauj visi tie mājdzīvnieki, kurus nebija domāts izmitināt līdz pavasarim. Svarīga loma Andreja naktij ir zīlniecībā. Puiši lūkoja uzzīlēt, kādas viņiem būs līgavas, meitas – kādi būs viņu līgavaiņi.
Ticējumi. Kādi Andreji, tāda visa ziema. Ja Andrejos salst – ziemā sagaidāms stiprs sals. Ja līst – ziema būs maiga un atkušņaina. Ja ap Andrejiem skaidras pilnmēness naktis, tad ziema būs sniegaina, bet maijs silts un lietains.
Kāds laiks varētu būt novembrī?
Aizgājušais oktobris iesākās un beidzās ar atvasarai raksturīgām dienām, bet mēneša vidū bija arī pirmais sniedziņš un slapjdraņķis. Arī gājputni nesteidzīgi dodas uz savām ziemošanas vietām, bet odi, kā jau siltās dienās pienākas, "kuļ savus miežus". Bet tas nenozīmē, ka tā turpināsies arī novembrī.
Ja līdz Mārtiņiem (10. novembris) vēl īpašu pārsteigumu nebūs, ja neskaita rudenīgi lietainas dienas, tad mēneša vidū arvien neatlaidīgāk sāks klauvēt ziema un laikā ap Katrīnām (25. novembris), sals vietām var nokrist zem (-10 grādu) atzīmes. Arī sniegs, ar dienvidaustrumu, dienvidu vējiem nākušais, pārklās zemīti uz palikšanu. Iespējams, ka reizēm arī putinās un ceļi kļūs ziemīgi. Toties zemledus loma vilcēji mēneša beigās varēs baudīt bļitkotāju priekus.
Novembra zīmīgajās dienās (Mārtiņos, Katrīnās, Andrejos) vēji iezīmē valdošos ziemas vēju virzienus un šīs dienas ir durvis ziemas vējiem, kas atnes turpmāko mēnešu galvenās tendences.
Vienmēr atceros savas vecmāmuļas teikto, ka novembra beigās sākas arī vilku laiks un ja novembra pilnmēnesī (kā šogad) vilkiem acis spīd, tad būs barga ziema. Savukārt, ja vilki miegaini un kusli, tad nekādas ziemas nebūs, tik šķīdoņi, šļakatas un slimības. Protams, arī gripas vīrusi...