Anete Piņķe
žurnāls "CITĀDA PASAULE"
Ziedi februārī, sniegs jūnijā
Līdz mūsdienām saglabājušies ticējumi par gaidāmo laiku veidojušies, tūkstošiem gadu garumā pacietīgi vērojot dabu. Arī šodien, kad laiku prognozē mehāniskas un elektroniskas ierīces, Latvijas laukos ir cilvēki, kas laika apstākjus pareģo pēc sentēvu metodēm.
Laika pareģošana aizsākās, kad sensenos laikos ļaudis ievēroja, ka dabā sastopamās astronomiskās un meteoroloģiskās parādības ik pēc laika atkārtojas. Šīs zināšanas viņi izmantoja, lai orientētos sezonā-lajās pārmaiņās. Apmēram 650 gadu pirms mūsu ēras senie babilonieši centās paredzēt laika izmaiņas, pētot mākoņus un oreolus, kas veidojas ap debesu spīdekļiem. Senās Ķīnas astronomi gadu iedalīja 24 posmos, kur katrs posms saistījās ar atšķirīgiem laika apstākļiem, turpretim senie ģermāņi lidz mūsu ēras pirmajiem gadsimtiem gadā izšķīra tikai divas sezonas -silto un auksto. Sengrieķu filozofs Teofrasts klausijās lietus skaņās, pētīja vēja virzienu un stiprumu un savus novērojumus apkopoja Zīmju grāmatā, kuru Eiropā izmantoja līdz pat 17. gadsimtam.
Prūsijas hronists Pretorijs 17. gadsimtā rakstīja, ka prūši spēj pareģot gaidāmo negaisu. Žemaiši pazinuši vairākus pērkona veidus un, nākot negaisam, spējuši paredzēt, vai zibens dedzinās vai ne.
Kurzemes hercogistes hronists Johans Georgs Veigands 18. gadsimta sākumā rakstīja, ka Kurzemes zemnieki esot labi fiziķi un paredzot laika apstākļu maiņu un nokrišņus.
Senākie laika pareģošanas ticējumi saistāmi ar saules lēkta un rieta vērošanu. Tāpat vēroja, kādā krāsā ir mākoņi, kādas figūras tie veido. Mūsu senči zināja, ka dzīvnieki un augi pielāgojas dabas ritmam un jau laikus gatavojas gaidāmajām pārmaiņām, tāpēc zaķa kažoka biezums un bērza lapu dzeltēšana var pavēstit, kāds laiks gaidāms.
Par to, ka laika vērošanai nepieciešams miers un pacietība, pārliecinājies Vilis Bukšs no Viļakas, kam dabas zīmju noslēpumus atklājusi vecmāmuļa: 'Atceros, vecmāmiņa stāstīja, ka 1914. gadā arī bijis ļoti sauss laiks un karsta vasara. Tieši tad sākās Pirmais pasaules karš, un visi runājuši, ka karstums liecina par gaidāmo pasaules galu. Cilvēki šādas laika novirzes no normas vienmēr grib tulkot kā brīnumus, taču daba dzīvo savu dzīvi, un viss norisinās cikliski." To, ka šis gads nesīs postošas dabas stihijas, Vilis paredzējis jau ziemā. Martā pirms Zaļās ceturtdienas viņš sniegā redzējis odzi — zīmi, kas, kā vēstījis vecmammas ticējums, liecina, ka sagaidāmi postoši plūdi vai ugunsgrēki. Par to, ka vasarā gaidāma krusa, vēstījušas bezdelīgas. Tās šogad parādījušās pirms Jurģiem, bet tad uznācis sniegputenis - ja bezdelīgas lido sniegā, tad arī vasarā jāgaida sniegs vai krusa. Par aizvadīto bargo ziemu jau pirms Ziemassvētkiem ziņojušas mežacūkas, kas ļoti aktīvi uzdarbojušās dārzā, jo dzīvnieki ilgstošajam salam gatavojas laikus. Skaistā sarma janvārī rādījusi, ka šogad ļoti daudziem būs problēmas ar veselību un emocionālajā jomā. Maijā varēja vērot zīmes, kas liecināja, ka gaidāma silta vasara, taču laika vērotājs atzīst, ka tik ilglaicīgu karstumu neesot spējis prognozēt.
Vilis stāsta, ka par to, kāds būs rudens un ziema, varot sākt spriest jau pavasarī: "Rudens būs lietains, jo skudriņas jau agri pavasarī sāka celt mājiņas. Arī baltais āboliņš, kas šogad strauji uzziedēja un kupli ziedēja visu vasaru, ir zīme par nokrišņiem bagātu rudeni. Pirmās dzeltenās lapas kokiem parādījās jau jūlijā, tās sāka dzeltēt no apakšas, virzoties uz augšu, - tātad būs garš un silts rudens. Ogām bagāti pīlādži liecina par garu, lietainu, bet kopumā siltu rudeni un sniegiem bagātu ziemu. Riekstu pilnas lazdas sola, ka pirms Ziemassvētkiem varētu būt daudz sniega, bet ziemā sagaidāms sals. Ja vasarā jaunā Mēnesī ir karstas naktis, ziemā naktīs gaidāms stindzinošs sals, tātad iespējams, ka Latvijā būs aukstuma viļņi, kad austrumos termometra stabiņš var noslīdēt līdz mīnus 38 grādu atzīmei." Vilis prognozē, ka pirmo sala vilni varam gaidīt nākamgad ap Zvaigznes dienu - 6. janvāri.
Precīzākas ziņas par gaidāmo ziemu jāmeklē rudenī. Svarīgas laika zīmes būs nolasāmas Miķeļdienā septembra beigās un Pokrovos oktobrī. Vilis stāsta, ka jāvēro, kā uzkritīs pirmais sniegs - uz lapām vai kailiem koku zariem. Ja Miķeļos būs auksts, iespējams, ari ziema būs auksta, bet, ja Miķeļdiena silta, tad ziema sagaidāma maiga.
Vienas paaudzes laikā nav iespējams novērot klimata pārmaiņas, ir pārliecināts laika vērotājs ar 34 gadu stāžu Raitis Sametis, kas, par spīti runām par globālo sasilšanu, nonācis pie secinājuma, ka mūsu pusē klimats nav mainījies vismaz 300 gadu. Iepazīstoties ar iepriekšējo paaudžu mutvārdu nostāstiem un literatūru, atklājies, ka Latvijā reizēm ķirši ziedējuši pat februārī, bet jūnijā snidzis. Raitis teic: lai prognozes ticamība pārsniegtu piecdesmit procentu robežu, jānovēro un jāapkopo vismaz 20 dabā novērojamās pazīmes. "Nākamo ziemu paredzu mērenu, vairāk baltu nekā melnu. Tā sāksies jau decembra pirmajā pusē un beigsies nākamā gada marta sākumā. Kurzemes austrumu daļā ābolu raža ir mērena. Pirms iepriekšējās aukstās ziemas novēroju varen labu augļu koku ienesumu. Bagātā raža norāda nevis uz to, ka nu tik cilvēkiem būs ko ziemā ēst, bet gan uz to, ka, paredzot bargu ziemu, augļu koki sev gatavo rezervi, jo vairākums sēklu aukstumā var izsalt. Ta kā šogad raža ir pieticīgāka, baltais gadalaiks nenesīs līdzi lielu un ilgstošu salu. Vērojot putnu pošanos uz siltajām zemēm, jāsecina, ka arī tur nekādas pārmērības nav novērojamas. Svīres šogad pazuda ap 10. augustu - tad, kad tam jānotiek. Bezdelīgas tikai nesen izperināja savu šīs vasaras otro paaudzi, un jaunie putnēni atstāja savas ligzdas augusta otrajā pusē. Laiks, kad uz dienvidiem aizlidoja pīles, zosis, gulbji un dzērves, norāda, ka ziema būs mērena. Arī meža augļu koki, piemēram, pīlādži, ir ogām bagāti, kas vedina domāt gan par lietainu rudeni, gan mēreni sniegainu ziemu."
Comments