Vilis Bukšs
laikrakstam "Vaduguns"
Laika zīmes. Decembris (Ziemassvētku, Vilku mēnesis)
1. decembris mūsu senčiem vienmēr ir bijis pirmā ziemas diena. Šī diena sasaucas ar Lūcijām (13. decembris). Iespējams, pēc vecā stila kalendāra. Diena ir nozīmīga ar to, ka šajā dienā aizslēgts Vasaras laiks un atvērtas durvis Ziemai.
Ticējumi. Ja 1. decembrī snieg, tad snigs līdz Ziemassvētkiem, bet ja līst, tad Ziemassvētkos salst. Ja 1. decembris iekrīt trešdienā, kā šogad, tad decembra trešajā trešdienā (22. decembris - astronomiskās ziemas sākums), laiks mainīsies uz pretējo.
Bārbalas ir 4. decembrī. Tā ir Aitu diena un vienīgā decembra diena pirms Ziemassvētkiem, kad gāja čigānos. Bārbalas vakarā jāmet kūleņi, ar rokām jāsit sev pa ceļiem, gurniem, galvu un jādzied: Strump, mani jēriņi, strump, kazlēniņi, Es pats strumpāju čigānu vakaru. Tas tika darīts, lai nākamgad aitām būtu gara vilna, kazām salds piens un lai vilki neietu aitās.
Ticējumi. Sniegaina Bārbalas diena sola bagātu jēriņu birumu. Ja 4. decembra naktī zvaigznes mirguļo, būs agrs pavasaris.
6. decembrī ir Niklāvs (Nikolajs). Tā ir zirgiem veltīta diena. Sens nostāsts vēsta, ka šajā dienā dzimis Ziemassvētku vecītis. Sākotnēji Ziemassvētku vecītis bijis mazu bērnu un mājas kustoņu aizbildnis.
Ticējumi. Kas šo dienu nesvētī, tam nepadodas ne zirgi, ne vistas, ne aitas. Ja Zirgu dienā cūkas berzējas, tad ziema būs ar sniegu, puteņiem, daudziem atkušņiem un lietu.
13. decembrī ir Lūcijas. Sākot ar Lūciju, diena kļūst par vienu vistas, vai vārnas nagu garāka. Lūcijās nedrīkst nevienam neko aizdot, jo šai dienā aizdotās lietas kļūst par cilvēku biedu. Arī vilkači uz sapulci ellē pulcējas trīsreiz gadā – Vasarsvētkos, Jāņos un Lūcijās.
Ticējumi. Ja šajā dienā suns vārtās uz muguras un ēd sniegu, būs vējaina ziema un daudz putinās. Ja Lūcijās sniegputenis, tad būs slikta ziema un slikts siena laiks. Ja Lūcijās daudz sniega, tad ap Jāņiem būs daudz lietusgāžu.
Ziemassvētki ir Ziemas saulgriežu svētki. Jau no 21. decembra līdz 27. decembrim vai pat ilgāk. Ziemassvētki ir Saules svētki. Ziemassvētku dienās Saule nokāpj no debesu kalniem un samīļo savu karalieni Zemi, lai pēc tam sāktu savu ceļu augšup, pretī Ziemeļzvaigznei. Šis Saules ceļš ir patiesas Mīlestības vadīts, lai Ziemas saulgriežos pasargātu Zemi un dzīvo radību no dzīrēm, kurās Tukšuma valdnieks (saltās kosmosa dzīles) savus kausus iztukšo tukšus...
Ziemassvētkos iet čigānos, ar salmu un siena rotājumiem izgrezno telpas, rotā eglīti, no mājas uz māju staigā Ziemassvētku vecītis un galdā tiek likts labākais, kas mājā atrodas.
Ticējumi. Ja Ziemassvētku naktī debesīs daudz zvaigžņu, būs bagāts nākošais gads. Kāds vējš iepūš Ziemas saulgriežu pirmajā dienā, tāds galvenokārt pūtīs visu ziemu, bet jo īpaši, ziemas pirmajā mēnesī.
Vecgada vakara (31. decembris) un Jaungada pirmās nakts un dienas ticējumi cieši savijušies ar jauna kalendārā gada sākumu un iezīmē ziemas vidus aprises.
Ticējumi. Ja Vecgada vakarā snieg, bites labi spietos un būs laba ābolu raža.
Kāds laiks varētu būt decembrī?
Pagājušajās Katrīnās (25. novembris) sākās klimatiskā ziema, kad temperatūra stabili noslīdēja mīnusos un tam sagatavojusies augu un dzīvnieku valsts mierīgi iegūla agrās ziemas apskāvienos. Stāvošos ūdeņus pārklāja ledus un bļitkotāji jau pārbauda pirmo zemledus ķērienu. Ziema atnākusi uz palikšanu un šķiet, ka decembris attaisnos pirmā baltās ziemas mēneša nosaukumu.
Katrīnu nedēļā pilnmēnesī atnākusi ziema, decembra pirmajā pusē jaunā mēnesī atnesīs arī daudz nokrišņu sniega veidā, ko pavadīs neliels sals. Mēneša vidū sals atkal var nokrist līdz -200C. Toties decembra otrajā pusē, ap Ziemassvētku laiku, ziema varētu arī atmaigt un kļūt lēnāka, kad sniegs mīsies ar lietu, lai pēc Jaungada atnestu arī stiprāka sala "dāvanu". Ziemassvētki, iespējams, būs balti, ar sniedziņu un nelielu aukstumiņu. Nokrišņu decembrī būs daudz.
Ziemas saulgriežos (21. decembris) un nākamajās trīs dienās vēji nosprauž savus turpmākos ziemas un jaunā gada ceļus. Pēc baltā decembra janvārī stiprākam salam sekos atkusnis, kad lietus mīsies ar sniegu. Ap Svecaini (2. februāris) ziema atkal var parādīt „zobus”. Ziemas otrajā pusē nokrišņi mazināsies, bet februāra beigās dienvidu vēji var iepūst arī pavasara vēsmas, kas iezīmēs agru, bet garu pavasari.
Comments