Vilis Bukšs
Laikrakstam "Vaduguns"
Laika zīmes. Janvāris. (Ziemas, sala mēnesis)
Mūsu senčiem gads sākās pavasara vai rudens saulgriežos (saulstāvjos). Mana vecmāmuļa stāstīja, ka viņas māte vēl 19. gadu simta otrajā pusē Vitebskas guberņas laikā, ziemai ejot uz pavasari "dzina Meteni", dancoja un sāka jaunu gadu. Bija saglabājušās tradīcijas, kad Jaunais gads sākās Metenī. 1. janvāra svinēšana ir visai jauna parādība un līdz ar to saistītie daudzie ticējumi un paražas turpina tikko aizvadīto Ziemassvētku tradīcijas.
Nakts no Vecā uz Jauno gadu ir laiks, kad liela vēlēšanās ielūkoties nākotnes noslēpumos. Zīlēšana un darbības ar lietām, ko vēlētos darīt cauru gadu, bija gadu mijas pamatnodarbes. Cilvēka nojautām un izjūtām saskarsmē ar noslēpumu, vienmēr ir bijis un būs neapzināts raksturs, kas dabisko vērš pārdabiskajā. Gadu mijas laiks tam vispiemērotākais.
1. janvāris. Jaungada diena.
Ticējumi. Ja Jaungada naktī nāk sniegs – visu ziemu būs daudz sniega. Ja pirms Jaungada sniegā ir lielas kupenas - būs lielas graudu kaudzes; ja pēc Jaungada - lielas pelavu kaudzes. Ja Jaungadā pirms gaismas aizkurināta krāsns labi deg - augs gari lini.
Zvaigznes diena jeb Trijkungu diena ir 6. janvāris.
Ticējumi. Ja Trijkungu dienā gailis nodzeras pažobelē - būs laba raža. Ja Zvaigznes dienā vējš ābeles purina - būs daudz augļu.
14. janvāris ir Vecā Jaunā gada diena.
Ticējumi. Ja Vecā Jaunā gada vakars vējains, tad arī vasara būs vētraina. Ja Vecajā Jaunajā gadā labs laiks - labs būs arī Pēteros. Ja Vecā Jaunā gada naktī sarma - gaidāma auglīga vasara.
17. janvāris - Teņa (Tanīsa) diena. Diena, kas veltīta cūku saimei. Lai cūkas neslimotu, šajā dienā nedrīkstēja bārties un citam citu aprunāt. Toties, lai cūciņām astītes grieztos gredzentiņā, visiem dūšīgi jādanco, jādzied un jāiet uz kalniņu vizināties ar ragaviņām.
Ticējumi. Ja Teņa dienā migla, tad pavasarī būs plūdi. Ja Teņa dienā saulīte uzspīd tik ilgi, lai saimniece var pusdienas pasniegt, tad vasarā būs labs siena laiks. Ja Teņa dienā no jumta nopil tik daudz, ka gailis var padzerties, - būs labas ražas gads.
Bašķis ir 20. janvārī. Tie ir svētki visiem mājas kustoņiem, bet visvairāk govīm. Lopi šajā dienā jākopj un jābaro sevišķi labi. Zirgus nedrīkst nodarbināt, tiem jādod atpūta. Vistām jāizbaro pirmā diedzējuma graudi.
Ticējumi. Bašķu dienā jāvēro debesis. Ja zvaigžņota nakts un pilnmēness (kā šogad) – būs vēls pavasaris. Ja Bašķa dienas rītā salst deguns – būs karsta vasara.
31. janvāris - Tekla. Zīmīga diena, kas mūsdienās daudzviet aizmirsta. Tekla ir Taņa (Teņa) vecākā māsa un viņas aizbildniecībā mājputni.
Ticējumi. Ja Teklā gailis dzied un kūts priekšā var padzerties, tad būs labs i siena, i olu laiks. Ja Teklā miglains - pavasarī būs lieli plūdi.
Kāds laiks varētu būt janvārī?
Šī ziema atnāca strauji un ar ziemīgiem laika apstākļiem mūs lutina kopš Katrīnām (25. novembris). Jau otro mēnesi mūsu pusē (ziemeļaustrumos) valda mērens sals un sniegs. Decembra zīmīgajās dienās (Lūcijās, Ziemassvētkos) nekas būtiski neliecināja, ka janvārī ziema varētu strauji atkāpties. Pirmo astronomiskās ziemas dienu vēji vedina uz to, ka janvāris kopumā būs ar mērenu salu, atkusni un nokrišņiem bagāts.
Janvāra sākumā, ieplūstot aukstākam gaisam, atsevišķās naktīs temperatūra varētu strauji nokristies līdz -20, -25 grādiem. Bet vēlāk, tikpat strauji pārsviesties uz atkusni. Mēneša otrajā pusē atkal pastiprināsies sals, kas temperatūru skalā var spēji paraut uz leju, līdz -27. Mēneša nogalē atkal snigs un putinās, lai februāra pirmajā pusē atkal atnestu stiprāku salu, bet tālāk arī strauju atkusni. Janvāris paies "zāģa zobu" zīmē, ar sala kritumiem un kāpumiem.