Vilis Bukšs
*laikrakstam "Vaduguns"
Laika zīmes. MARTS (Sērsnu, Baložu, Pavasara mēnesis)
1. marts – Evdokija. Diena, kurai dots mocekles Svētās Evdokijas vārds. Tā ir pirmā pavasara mēneša pirmā diena un šajā dienā zeme pamostas no ziemas miega.
Ticējumi. Ja šajā dienā atlidojuši krauķi – pēc mēneša būs lauki bez sniega. Ja jauka Evdokija - būs jauks pavasaris.
No 1. līdz 4. martam ir Pavasara vēju dienas. Vēju dienās jācērp aitas un ragavas var apgāzt uz mutes, ja tās vairs nav vajadzīgas. Šajā laikā pārcilā un labo zemnieka lauku darbu rīkus un vēro laika apstākļus.
Ticējumi. Ja 1. marts skaidrs un saulains - būs saulains pavasaris. Ja 2. marts silts - būs silta vasara. Ja 3. marts slapjš - būs lietains rudens. Ja 4. marts auksts - būs auksta ziema.
12. marts – Gregora diena. Šī ir diena, kurai dots Romas Pāvesta Gregora (Gregorius Dialogus) vārds. Šajā dienā āpsis izlien no alas, bet – ja laiks vēl nešķiet pietiekami silts, lien alā atpakaļ un guļ vēl divas nedēļas.
Ticējumi. Ja pūpoli atveras, vai atvērušies vairāk no galotnes - laba būs agrā sēja. Ja nav atvērušies (šogad jau atvērušies), tad laba būs vidēja sēja. Ja Gregora dienā sniegpulkstenīšiem zvaniņi - pēc divām nedēļām varēs zemi art.
Jevdokija (tā pati Evdokija, tikai pēc Jūlija kalendāra) ir 14. martā. Kāds laiks Jevdokijā – tāds visā vasarā. Šajā dienā sievietēm - grūtniecēm, jāiet vērot saullēkts, lai bērni dzimtu stipri un veseli.
Ticējumi. Ja līst un silts vējš – būs silta un slapja vasara. Ja salst un ziemeļu vējš – būs auksta vasara. Ja Jevdokijā snieg – būs labas ražas, ja līst – būs sliktas.
17. martā ir Ģērdacis, Ģertrūdes diena. Diena veltīta Svētajai Ģertrūdei no Nivelles. Tautas tradīcijā viena no galvenajām Kustoņu dienām. Bišu pamošanās diena. Dravnieki izslauka bišu stropus un gatavojas medus vasarai.
Ticējumi. Ja ligzdās atgriezušies krauķi, pēc trīs nedēļām varēs sēt. Ja Ģertrūde skaidra un saulaina - būs laba ogu raža.
Jāzepa diena ir 19. martā. Ja Jāzepa dienā dzenis kaļ, būs vēls pavasaris. Lai to pasteidzinātu, apkārt vecai priedei jāvelk melns āzis un ja tas neblēj, jāblēj āža vietā.
21. martā - Benedikts jeb Bindus. Dzīvnieki, kas Ģērdacī nav pamodušies, mostoties Bindus dienā.
Ticējumi. Ja Bindus dienā sniegs mijas ar lietu, tāds tas būs arī Lieldienās. Silta Bindus diena uz siltu pavasari.
Kazimira diena ir 24. martā. Šajā dienā atgriežas cīruļi un kļavām sāk tecēt sula.
25. martā – Pavasara Māra. Pavasara Māra bija viena no tām dienām, kad koki sajūt sāpes, tāpēc cirvi šai dienā necilāja. Šajā dienā uzceļas arī meža valdnieks lācis. Uguni vakaros vairs nededz un pirmo reizi pavakariņo ar Saules gaismu.
Ticējumi. Ja Māras nakts silta un miglaina – būs auglīgs gads. Ja Māras dienā skudru pūznī sniegs kūst no dienvidu puses - būs īsa un auksta vasara.
30. martā – Alekseja diena. Tā ir viena no Kustoņu dienām. Vēro ūdeni strautā, lai noteiktu, vai būs lieli pali.
Ticējumi. Ja Alekseja dienā pūš dienvidu vējš, būs silts pavasaris. Ja ziemeļaustrumu – būs auksts pavasaris un auksta vasara. Ja zivis iet nārstot - būs labs pavasaris.
Par martu šogad
Atkusnis, kas iestājās februāra otrajā pusē, marta pirmajās dienās var atnest arī pavasara vēsmas. Ticējums saka, ja marta sākumā pavasaris ir nesavaldīgs un nekaunīgs, tad vēlāk apmānīs un tam ticēt nevar. Rādās, ka arī šogad pavasarim patiks spēlēties un visa sērsnu mēneša garumā vairāk ķircinās, nekā aplaimos. Tikai mēneša beigās var atnest strauju pavasari un gājputnu atgriešanās vilni.
Marta pirmajā pusē naktīs vēl lielākoties pieturēsies sals, kas laikā ap Gregoru (12. marts) var noslīdēt arī līdz mīnus 15 grādu atzīmei. Savukārt dienās neliels sals un bieži arī atkusnis. Pavasara pirmā mēneša otrajā pusē nakts sals mazināsies, bet biežāki būs nokrišņi lietus un sniega veidā. Mēneša beigās ieplūstot siltuma vilnim un mežos sniegam strauji kūstot, palielināsies arī pavasara palu iespējamība tradicionālajās palu vietās.
Gan nokrišņu, gan temperatūru ziņā, kopumā marts varētu atbilst ikgadējām mēneša normām.