Vilis Bukšs
*laikrakstam "Vaduguns"
Laika zīmes. Jūnijs (Ziedu, Zāļu, Vasaras mēnesis)
2. jūnijs laba un arī viena no pēdējām dienām āra gurķu stādīšanai. Ja eglēm daudz čiekuru, tad būs laba gurķu raža. Šogad čiekuru daudz.
Maizes diena ir 4. jūnijā. Tā ir viena no maizei veltītām vairākām dienām gadā. Svēta diena, jo beidzot pavasara sēju lūgsnas veltītas Zemes auglībai, Saules devībai un Ūdens (lietus) svētībai. Šajā dienā uzzied rudzu puķes.
Ticējumi. Ja Maizes dienā apstaigā laukus, tad rudenī apcirkņi būs pilni līdz malām. Ja Maizes dienā lietus līst - togad bada nebūs. Ja daudz dunduru, būs laba gurķu un graudu raža.
8. jūnijā ir Medards. No Medarda līdz Vītum (15. jūnijs) ir laiks, kad zied mežrozes. Šajā laikā jāievāc rožu ziedlapiņas un jāvāra mežrožu medus. Šis laiks ir labvēlīgs, lai elpotu mežrožu dziedinošo gaisu.
Ticējumi. Ja šajā dienā daudz odu, jūnija pēdējās dienas būs lietainas, bet siltas.
12. jūnijs ir rudzu zieda diena. Šajā dienā sākas arī vasaras sēņu un čūsku kāzu laiks un 12. jūnijā mežā negāja. Laba diena vēlajai griķu sējai.
Vītus diena ir 15. jūnijs. Līdz Vītum zāli tikai rokām plūca, sākot ar Vītu, drīkstēja pļaut arī ar izkapti jeb sirpi.
Ticējumi. Ja Vītus saulains, būs labs siena laiks. Ja lietains - laba linu raža un vispār ražens gads.
18. jūnijs ir diena, kad sākas īsākās naktis gadā jeb putnu naktis. Ja šajā dienā nezāles izravē līdz pusdienlaikam, tad tās vairs neaug. 18. jūnijs ir laiks, kad meža zemenes sārtojas un ja dienvidu vējš, būs labs labības gads.
Jāņu laiks ir no 21. jūnija līdz 25. jūnijam. Tās ir vasaras saulgriežu, bagātu tradīciju un gada gaišākā mēneša gaišākās dienas. Jāņu laikā Saule un Zeme savijušās Zalkša dejā. Septiņdesmit divas stundas trakas dejas skurbā Saule griež Zemi līdz iegriež Pa Saulei. Šajā reibonī uzzied Svētā papardīte un Jāņu rītā Saulīte līgojot apaugļo Zemīti ar jaunas Dzīvības spēku. Tā nav mistērija, tas ir kosmisks piedzīvojums, tā ir Dzīve!
Ticējumi. Kad pirmās Jāņa zāles nevīst ātri, tad pirmais siens nekaltīs. Ja dzeguze beidz kūkot pirms Jāņiem – būs īsa vasara, agras salnas; ja pēc Jāņiem – būs gara vasara. Ja Jāņu naktī govis mauj – būs slapjš rudens.
27. jūnijā – Septiņi gulētāji. No šīs dienas jaukumi odiem, dunduriem, mušām un mocības lopiem.
Ticējumi. Kāds laiks Septiņos gulētājos, tāds tas būs septiņas nedēļas. Ja spīd saule – tā spīdēs septiņas dienas no vietas. Ja līst lietus – līs septiņas dienas no vietas, un, ja tad nepārstās, - līs vēl septiņas nedēļas.
29. jūnijā - Pēterdiena. Tā ir Jāņu izskaņa un Pērkonam veltīta diena. No Pēterdienas saule uz ziemu, bet vasara uz karstumu. Apklust putnu dziesmas un vasarai sākas brieduma dienas.
Ticējumi. Ja Pētera dienā līst – līs līdz Annai (26. jūlijs). Ja Pētera diena lietaina - viss siena laiks lietains.
Kādu laiku šogad varētu sagaidīt jūnijā?
Kopumā, kā arī to varēja gaidīt, maijs bija pārsvarā silts, saulains un arī pietiekoši mitrs, lai būtu piemērots pavasara dārza un lauku darbiem. Augļu koku un ogulāju kupla ziedēšana un sazaļojošie vasarāju lauki vieš pamatotas cerības labām ražām. Iespējams, arī vasaras pirmais mēnesis jūnijs nebūs izņēmums un tikai stiprinās izredzes būt auglīgai vasarai.
Ja apstiprināsies ticējums par to, ka maija sākumā sauss, tad mēneša beigās un jūnija sākumā līs, tad jūnijs, iespējams, lielākoties būs sauss. Arī gaisa temperatūras būs mēreni siltas un tikai jūnija beigās kļūs sutīgs un pieaugs pērkona negaisu iespējamība. Rudzu ziedā, mēneša vidū, salnu vietās būs arī salnas.
Ziedu mēneša otrajā pusē saulainas dienas mīsies ar dzestrām naktīm, vietumis ar īslaicīgu lietutiņu un mērenu vasaras siltumu. Ap Jāņiem lietus iespējamība pieaugs, bet Līgo vakarā un Jāņos lielākoties paies bez lietus. Vēlāk jau biežāk līs un arī nokrišņi būs stiprāki, kas nereti mīsies ar karstākām dienām.