
Vilis Bukšs
*Līvai, žurnāls "Citādā Pasaule"
Par laiku un vērojumu
Vairākas zīmes pagājušajā rudenī un ziemā liecināja, ka šī vasara būs pārsvarā sausa un silta. Piemēram. Ticējums saka, ja sniegs rudenī uzsnieg uz nenobirušām lapām – nākamā vasara būs slapja. 2011. gada rudenī sniegs uzsniga vēlu un lapas jau bija nobirušas. Tātad, slapjas vasaras iespējamība samazinās. Savukārt pavasara zīmes mazināja karstas vasaras iespējamību. Šopavasar vardes ceļoja, kad sniegs jau bija nokusis un maijvaboļu arī maz. Pavasarī upēs lielu palu nebija un tas norāda uz mērenu, bet sausu vasaru. Lai gan ir ticējums, ja pavasarī nav palu, tie būs ap siena laiku (jūlija vidus)... Par to, ka siena laikā var būt slapjš, norāda arī Sveču dienas (2. februāris) ticējums. Ja Sveču dienā ilgi saule – būs slikts siena laiks. Pagājušā Sveču diena bija saulaina. Tāpat arī pirmais pērkons, kas nāca no dienvidrietumiem, norāda uz siltu un mitru vasaras viduci. Dažas zīmes, piemēram, vējainais 30. maijs, pastiprina vētrainas vasaras varbūtību. Uz to, ka vasara varētu būt vējaina, rādīja arī saulainais laiks 7. aprīlī, jeb Vecajā Pavasara Mārā.
Ap Jāņiem, tradicionāli, laiks mainās. Vasaras Saulgrieži ir brīdis, kad arī laika apstākļi pielāgojas vasaras zīmei. Šogad Līgo un Jāņu dienā, iespējams, lielākoties būs saulains un pārsvarā sauss, lai gan dažviet nolīs arī īslaicīgs lietutiņš. Šķiet, ka visā Latvijā vienlaicīgi nebūs ne sauss, ne arī apmācies un lietains. Bet Jāņu lietus ir tikai svētībai un auglībai... Ticējums saka, ja ap Ziemassvētkiem dziļi sniegi – ap Jāņiem būs slapjš laiks. Aizvadītajos Ziemassvētkos dziļa sniega nebija, bet daudzviet vispār nebija. Tas rāda, ka arī Jāņos daudzviet paies bez lietus.
Protams, tas ir tikai mans individuālais vērojums garākam posmam, bet tuvākam laikam katrs pats var prognozēt laika apstākļus atbilstoši zīmēm dabā. Pirmkārt, ikviens pēc savām sajūtām var prognozēt pārmaiņas dabā. Lielākoties visiem ir zināma sajūta par nogurumu, vai dienā uznākušo miegu. Tas liecina, ka laiks mainīsies un būs vispār slikts laiks. Ja paskatās līdzās un redz, ka suns vai kaķis ēd zāli, bet ziemā sniegu, tad līs vai putinās. Arī tas, ja suns brauc uz astes vai smird, norāda uz lietu. Ja ieskatās zivju dīķī un redz, ka zivis laiž burbuļus – būs lietus. Ja zivis lēkā, īpaši vakaros, tas uz jauku laiku. To, ka bezdelīgas lido augstu – būs labs laiks, bet ja zemu – būs lietus, zina daudzi. Bet līdzīgi dara arī kukaiņi. Ja odi dejo spietiem un vēl pēc saules, būs jauks un nemainīgs laiks. Ja odi lido zemu un sijājas – būs slikts laiks. Tāpat skudras. Ja skudras rāpjas kokos, vai parādās telpās – gaidāms lietus. Vieni no drošākajiem tuvāko laika izmaiņu pareģiem ir augi. Piemēram, ja sūna uz kokiem top mitra – drīz līs. Vai arī, ja saulainā dienā aizveras lauku tīteņa ziedi – būs slikts laiks. Droša zīme tam, ka laiks mainās, ir augu un tāpat arī koku zaru liekšanās uz leju vai augšu. Ja augšup, tas uz sauli, ja lejup – uz nejauku laiku. Bez augu, dzīvnieku un putnu pareģiem ir simtiem vēl dažādu citu. Nu kaut vai tas, kas pavada ikvienu ceļotāju un tā ir atbalss. Ja atbalsi tālu dzird – būs skaists un jauks laiks...
Atliek tikai novēlēt, lai žurnāls „Citādā Pasaule” savu lasītāju sirdīs atbalsojas ar jaukām un gaišām emocijām!
