Laika zīmes. Oktobris (Lietus, Veļu, Zemliku, Rudens mēnesis)
Jau ar Miķeļiem (29. septembris) sākās Veļu laiks – laiks, kad senči aicināja viesos savu mirušo tuvinieku dvēseles, pamieloja tās un tad laipni aizraidīja atkal projām.
Virszemē veļi nereti izkāpa naktīs, bet miglainā laikā arī dienās. Veļiem domātos ēdienus un dzērienus noliek pirtī, rijā, zem ozola vai liepas. Dažviet veļus mielo Veļu laika pirmdienas vakaros, citur - Piektvakaros (ceturtdienas vakaros).
Ticējumi. Ja Veļu laikā pērkons - ziemā būs maz sniega. Ja ozoliem un bērziem nokrīt visas lapas - būs viegla ziema, ja nenokrīt - būs barga ziema. Ja oktobrī vēl daudz lapseņu – būs gara ziema.
1. oktobrī ir viena no Rudens (Mazajām) Mārām jeb Lapkritis. Šajā dienā pārceļas no vasaras mājām uz istabām. Ievāc mežrožu augļus. Viena no dienām, kad Velns no debesīm nomests.
Ticējumi. Kāds laiks Rudens Mārā, tāds rudenī. Ja vēl labi aug atāls, ziema būs sniegaina. Ja lido dzērves, pēc divām nedēļām būs sals. Ja nelido, tad līdz 2. novembrim būs bez sala un ziema vēla.
12. oktobrī Vecmiķelis. Šajā dienā daudzviet Vecmiķeļa tirgi.
Ticējumi. Ja šajā dienā uzkrīt sniegs, tad līdz ziemai vēl septiņas nedēļas. Ja dzērves aizlidojušas - būs agra un auksta ziema.
Vecais lapkritis ir 14. oktobrī. Kāds Vecais lapkritis, tāda ziema.
Ticējumi. Ja bērzs bez lapām, būs maiga ziema. Ja lapu vēl daudz, būs slikta ziema.
15. oktobrī ir viena no Vēja Mātes dienām. Šajā un turpmākajās trīs dienās vēroja vēju virzienus. Tie iezīmēja rudens valdošos vējus.
Ticējumi. Ja šajās dienās gulbji iet prom vakarā – būs agrs rudens; ja rīta pusē – būs vēls rudens. Ja vējš no austrumiem, būs auksta ziema.
28. oktobrī Simjūdis. Daudzviet tā ir galvenā un arī pēdējā Veļu laika diena. Šajā dienā aicināja un mieloja veļus. Dzīvie cits pie cita neciemojās. ja kāds viesis tomēr ieradās, viņu nemieloja. Dažos novados šai dienā kaut ko cepa un vārīja no itin visas rudens ražas, papriekš pamielojot Laimas māti, bet pēc tam mielojās paši.
Ticējumi. Ja šajās dienā migla līst kā aukstas asaras, tad ziema ies pēc vasaras, tas ir, kāda vasara, tāda ziema.
Kādu laiku varētu sagaidīt oktobrī?
Pagājušajos Miķeļos (29. septembrī) dienas pirmā puse bija lielākoties saulaina un jauka. Pēcpusdienā saradās vairāk mākoņu, bet bez būtiskiem nokrišņiem. Vējš pūta no dienvidrietumiem, rietumiem. Tas rāda, ka ziemai jābūt ne sevišķi bargai, bet ar aukstuma viļņiem ziemas otrajā pusē.
Oktobris, kā jau rudens mēnesis, attaisnos savu nosaukumu. Ja seko ticējumam, kāds laiks 16. augustā, tāds oktobrī, tad Veļu mēnesim kopumā jāatbilst ilggadējiem vidējiem šā mēneša temperatūras, gan nokrišņu un vēja rādījumiem. Mēneša pirmajā pusē īslaicīga rudens lietus dienas mīsies ar sausākām un saulainākām. Nokrišņi gan lietus, gan arī krusas veidā. Oktobra vidū naktīs daudzviet jau salnas, bet dzestrie ziemeļrietumu vēji atnesīs arī nokrišņus krusas un sniega graudu veidā. Tie būs īslaicīgi un tik vien, kā „pabaidīšanai”, jo no 20. oktobra līdz ziemas sniegam vēl septiņas nedēļas. Oktobra otrajā pusē nokrišņu būs mazāk, bet biežāk būs nakts salnas, lai gan liels sals vēl nav sagaidāms. Tikai mēneša beigās atkal var pastiprināties nokrišņi lietus veidā ar slapja sniega piejaukumu.
Oktobris tradicionāli ir rudens vēju laiks. Šis rudens nebūs izņēmums un mēneša vidū atkal pastiprināsies brāzmaini vēji, kas atnesīs strauji mainīgus nokrišņus.
Oktobrī nepārtraukti pārvietojas gājputni. Mēneša pirmajā pusē lido dzērves un zosis. Pēc Pokrova (Vecais lapkritis) arī gulbji. Ja gulbji vēl nelido, tad, kā vēsta ticējums, ātrāk par Ziemassvētkiem ziemu nav ko gaidīt. Ja ierodas zīdastes, tad Somijā jau snieg…