Vilis Bukšs
*Tev
Laika zīmes. Jūlijs (Liepas, Siena mēnesis)
Jūlijs ir vasaras vidus. Tas ir liepzieda un siena mēnesis. Ja jūlija sākumā vēl ir ziedu laiks, tad siena mēneša beigās jau ražas laiks. Jūlijs ir siltākais un nokrišņiem bagātākais vasaras mēnesis. Ticējums saka, ja silts jūlijs un vēss augusts, tad būs auksta ziema.
1. jūlijs - Imanta diena. Tas ir laiks, kad debesīs vizmo sudrabainie (dimanta) mākoņi un sākas siena pļaujamais laiks.
Ticējumi. Ja 1. jūlijs lietains, būs vēla ziema. Ja Imanta diena saulaina un karsta, būs agra ziema.
2. jūlijā Laidene jeb viena no Vasaras (Mazajām) Mārām. Laidenē, tāpat kā Jāņos un Pēteros dedzina prieka ugunis. Danco, dzied un lec pār ugunskuru. Laidenē beidzas ziedu dienas.
Ticējumi. Ja Laidenē spīd saule un mākoņi iet pret vēju, tad vējš mainās un būs lietains laiks.
4. jūlijs ir Bišu un Liepzieda diena. Diena, kad ievāca pirmo vasaras medu un bites aizgāja liepās. Sākas liepzieds un vasaras medus laiks. Šogad liepas sāka ziedēt jau Jāņos.
Ticējumi. Ja saulaina diena, būs daudz garšīga medus. Ja līst, būs daudz baltā medus.
Septiņu brāļu diena ir 10. jūlijā. Septiņi brāļi ir tie paši Septiņi gulētāji (27.06.) un arī ticējumi līdzīgi.
Ticējumi. Ja “Brāļu dienā” ielīst, līs septiņas nedēļas. Ja spīd saule – tā spīdēs septiņas nedēļas no vietas.
20. jūlijs ir viena no Pērkona dienām. Šajā dienā pielūdz Pērkonu. Tāpat vēlāk sekojošā Madaļā (Madalēna), kas ir 22. jūlijā. 20. jūlija nakts ir Pūķa nakts. Pūķis simbolizē krītošās zvaigznes (perseīdas).
Ticējumi. Kurš šajās dienās bāžot šķūnī vai metot kaudzē sienu, to nosperšot Pērkons.
Jūlija galvenie svētki ir Jēkabi (25. jūlijs) jeb Saimnieku diena. Ap Jēkabiem sākas labības pļauja un Jēkabdienā varēja likt galdā pirmo jaunās maizes cepienu. Ja ne maizi, tad vismaz jauno rudzu biezputru. Kāva pirmo aunu un no šīs dienas arī jaunos kartupeļus, burkānus un ābolus drīkstēja raudzīt.
Ticējumi. Ja Jēkabos ap sauli mazi mākonīši – būs sniegiem bagāta ziema. Silta un gaiša Jēkaba diena paredz aukstus Ziemassvētkus.
Annas (26. jūlijs) ir Saimnieču diena. Gan Jēkabi, gan Annas bija iecienītas kāzu svinēšanai. Jēkabos jaunais saimnieks (dēls) varēja pārņemt mājas valdīšanu, bet Annās pārveda jauno saimnieci. Annas vainagā jābūt tikai maizes augu ziediem, lapām vai vārpām.
Ticējumi. Ja Annas dienā lietus līst tad rudenī būs daudz sēņu, bet rieksti būs tārpaini, un otrādi. Ja Annas dienā līst lietus, tad būs slapjš rudens.
Kāds laiks šogad varētu būt jūlijā?
Atbilstoši nozīmīgo laika zīmju dienām pagājušās ziemas janvārī un tāpat pavasara mēnešos martā un maijā, jūlijs rādās būt mēreni silts un ar nokrišņiem tuvu normai. Ticējums saka, ja agri izlido maijvaboles un maijā to daudz, tad būs karsta vasara un jo īpaši jūlijs. Maijvaboles agri gan izlidoja, bet maijā to bija maz. Šī dabas zīme norāda uz to, ka turpmākā vasara paies tikai ar dažām karstām dienām un tas nebūs ilgstošs.
Jūlija pirmajā pusē, līdz Vecajiem Pēteriem (12. jūlijs), vairāk saulainu, sausu un siltu dienu. Šajā laikā dažviet temperatūra var sasniegt plus 30. Nokrišņi īslaicīgi, bet tie var būt kā stipras pērkona lietusgāzes. Jūlija vidus, laikā līdz Jēkabiem (25.07.), ar mainīgiem laika apstākļiem un vējains. Siltākas dienas mīsies ar vēsākām un arī nokrišņu vairāk. Laikā ap Annām (26.07.) un mēneša beigās nokrišņu mazāk, saulaināks un daždien temperatūra var sasniegt plus 28 un vairāk.
Kopumā Liepu mēnesī siltums būs normas robežās, ar dienas temperatūrām no plus 20 līdz plus 24 grādi. Savukārt nokrišņu sadalījums nevienmērīgs. Dažviet būs sausāks kā parasti, bet citviet nokrišņu vairāk. Līdzīgi laika apstākļi varētu saglabāties arī augusta pirmajā pusē, laikā līdz Vasaras Mārai (15. augusts).