***Ozolzīles pirms Jēkabiem (25. jūlijs)
Vilis Bukšs
***Tev
Jēkaba un Annas dienas pazīmes
Jēkabi (25.07.) un Annas (26.07.) ir vasaras brieduma laiks. Briest jaunā maize (labība), jauns krekls (lini) un jaunais saimnieks (kāzu laiks). Pēc šīm un arī citām pazīmēm mana vecmāmuļa Anna paredzēja laika apstākļus turpmākajām vasaras dienām, rudenim, ziemai un pat nākošajai vasarai...
Laikā no Jēkabiem un Annām (citviet no 21. jūlija) līdz augusta beigām vai pat Mazajai Mārai (8. septembris) ir vairākas dienas, kas nozīmīgas laika vērojumos. Laika apstākļi šajās dienās pareģo rudeni un ziemu. Te 40 dienas kas paredz turpmāko.
Vispirms jau vēroja laiku Jēkaba un Annas dienā. Silta un gaiša Jēkabdiena pareģo aukstus Ziemassvētkus. Sausa, saulaina Annas diena paredz sausu rudeni. Ja līst, tad ar lielākiem vai mazākiem pārtraukumiem līs līdz Vasaras Mārai (15. augusts). Ja arī tad līst, tad līs visu rudeni, bet rieksti paliks ar melnām mutēm. Šo dienu vērojums par turpmāko ir svarīgs, jo tas tradicionāli atbilst labības novākšanas laikam. Ja bezdelīgas šajās dienās lido zemu, būs garš rudens.
Annas dienā vēroja pīlādžus. Ne tikai domājot par jauno saimnieci, kas ienāca mājā, bet arī, lai skatītos, kāda būs ziema un pat nākošā vasara. Tas bija būtiski arī jaunajiem saimniekiem. Ja ogu ķekaru daudz un tajos jau sārtme, tad nākošais pavasaris būs mitrs. Ja ogu maz, nākamais pavasaris sauss.
Annas dienā vēro lazdas un ozolus. Ja lazdās riekstu daudz un ne tikai pārīšos, bet arī trīnīšos un piecīšos, tad tas nozīmē, ka jaunajam pārim (jaunajiem saimniekiem) būs ražena ģimene un laba saimniekošana. Riekstu raža, tāpat arī ozolzīles, paredzēja nākamo ziemu. Ja lazdās riekstu daudz un ozoli bagāti ar zīlēm, tad jaunajiem saimniekiem būs Dižģimenes, bet ziemā būs daudz sniega un nākošajā vasarā laba kartupeļu raža. Daudz zīļu ozolos norāda uz to, ka ziemā būs dienas ar stipru salu.
Jēkaba dienas nozīme ir tāda, ka jaunajiem saimniekiem jāvēro, vai Jēkabs iekrīt jaunā mēnesī. Ja augošā (šogad augošs), tad rudzi jāsēj ar jauno sēklu. Ja iekrīt dilstošā mēnesī, tad jāsēj ar veco sēklu. Savukārt Annas dienas būtība ir tāda, ka saulainajās septembra dienās jāpaspēj novākt visa šāgada raža; oktobra vējainajās dienās jāveic rudens arums; novembrī, pirmajās neliela sala dienās jāsāk gatavot malka aiznākamajai ziemai; decembrī pa rokai jānoliek sniega lāpsta un jāpiedzīvo Ziemassvētku Brīnums; sniegainajās janvāra naktīs kūtī aitiņai jāpalīdz saņemt jēriņu un gotiņai teliņu; ziemeļvējā un sala dienās februārī jāiet mežā gatavot lietas kokus; pavasarīgajās marta dienās jāapskatās bišu stropi un āliņģos zivīm jāielaiž svaigs gaiss; aprīlī jāveic pavasara arums un jāiesēj agrie mieži; maijā jāpabeidz darbi dārzā un jānosvin apsējības, bet jūnijā... Jūnijā ģimenē jāienāk dvīnīšiem – Meitai un Dēlam!
***Lazdas rieksti šogad pirms Annām (26. jūlijs)
Comments