***Ardievas Ziemai...
Vilis Bukšs
***laika un dabas vērotājam
Ģertrūde parāda Pavasari
Ģertrūdes jeb Ģērdača, Ģerdas (17. marts) vēji nosprauž vēju virzienus turpmākajām sešām nedēļām. Tā ir viena no galvenajām Kustoņu dienām. Ģertrūde bišu spārniņos iepūš pavasari un ar dienvidvēju izslauka bišu mājiņas. Ja Ģertrūdē danco ziemeļvējš, tad bites guļ līdz 29. martam - Lielajai kustoņu pamošanās dienai.
Ja Ģertrūdes rītā iepūš dienvidu puses vēji, tad turpmākajās trīs dienās tie mainīsies uz pretējiem. Tā mainoties tie valdīs vēl deviņas dienas. Vēlāk, ik pēc divām nedēļām tie samainīsies vietām un tā līdz Jurģim (23. aprīlis).
Ja Ģertrūdes rītā tā notiks, tad līdz marta beigām vēl turpināsies lielākoties sauss un saulains laiks ar nelielu salu naktīs. Pēc tam, līdz Pūpolsvētdienai (10. aprīlis), vēss un neomulīgs, tad atkal – silts un tīkams. Tālāk, nu jau Jurģis, aizsāks jaunu, vasaras vēju ciklu.
Saules gaisma un siltums Ģertrūdē tiek pielīdzināts Miķelim (29. septembris) rudenī. Ja Miķelī dzīvais aizmieg, tad Ģertrūdē mostas. Ja Ģertrūdē nepamostas, tad pamostas Benediktā jeb Bindus dienā 21. martā.
Ja Ģertrūdes dienā krauķi strauji dodas pie savām ligzdām un bites pamodušās, tad pēc trīs nedēļām varēs sēt. Ja krauķi vēl nesteidz atjaunot ligzdas, tad pavasaris būs garš un auksts.
Tautas gudrība saka, Ģertrūde (17. marts) zemi silda, Jāzeps (19. marts) saldē, bet Lielā diena (20. marts) augšāmceļ.
Ticējumi.
- Ja Ģertrūdē sniegs gružains - būs pērkonaina vasara.
- Ja auksta Ģertrūde - būs auksts pavasaris un krusota vasara.
- Ja Ģērdacī garas lāstekas - būs garš pavasaris.
- Tai nedēļas dienā, kur Ģertrūde iekrīt, nedrīkst pavasarī ne sēt, ne stādīt, jo tad peles zemi alo un iestādīto tārpi ēd. Šogad ceturtdiena.
***Saulainajās, siltajās marta dienās bitītes izlido no savām bišu mājiņām, bet ir vēl tik vārgas, lai atgrieztos atpakaļ... Patiesība skaudra. Desmiti, simti paliek sasalumā...
Comments